Já chápu, že je to hodně těžké. Někdo po vás chce, abyste si v 15 letech zvolili, co chcete dělat celý život. Ale nic méně všichni toto jsme tohle rozhodnutí museli udělat a nějak to dopadlo nebo dopadne. Tak se pojďme podívat jaká místa jaká místa navštívit a co udělat před tím než se rozhodnete, kam si podáte přihlášku.
Dny otevřených dveří
Každá střední kola pořádá dny otevřených dveří, některé dokonce i dva. Na tyto dny je určitě dobré se jít podívat, protože si tam prohlédnete, jak škola vypadá, jak na vás působí prostředí a něco se o ní dozvíte. Je určitě lepší navštívit více škol než méně. Termíny dnů otevřených dveří každá škola zveřejňuje na svých webových stránkách, a proto je potřeba je bedlivě sledovat, abyste něco neprošvihl.
Výstava vzdělání a řemeslo
Tato výstava se pořádá každý rok někdy na přelomu říjen listopad. Pořádá se v každém větším městě, a je to výstava kde se reprezentují všechny střední školy z toho města ale i z jeho okolí. Dozvíte se tam základní informace o těch školách, dostanete tam různé letáčky, a když se zastavíte u nějakých odborných škol tak si někdy můžete i něco vyzkoušet, například: u škol s kuchařským zaměřením nebo kadeřnická učiliště a u spousty dalších.
Přijímačky
No a poté co si vyberete ty dvě školy, na které se chcete hlásit, tak přichází na řadu další velice obtížná věc a to jsou PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY. Je potřeba se na ně důkladně připravit,
já osobně bych doporučila začít s přípravou hned v září, klidně i dříve než se rozhodnete,
na jakou školu vlastně půjdete. Od té doby, co jsou přijímací zkoušky celostátní a dělá je společnost CERMAT, tak jsou mnohem obtížnější. A za další je určitě potřeba snažit se o to, abyste měli i co nejlepší známky na vysvědčení, protože i to je nedílnou součástí vašeho bodového hodnocení. Počítá se vysvědčení z celé osmé třídy a z pololetí deváté třídy. I když jedna dobrá věc na těch přijímačkách je, a to to, že máte na test z matematiky i na test z češtiny dva pokusy a vždy se vám bude počítat ten lepší.