Ztráta zaměstnání, syndrom vyhoření, dlouhodobá evidence na Úřadu práce, mateřská či rodičovská dovolená nebo snad pracovní neschopnost z důvodu úrazu či nemoci? Přesně tohle jsou okamžiky, kdy se lidé nejčastěji rozhodují, zda jít do vlastního podnikání nebo nikoliv.
Co nás vlastně vede k tomu, že bychom chtěli začít podnikat? Jaké jsou hlavní myšlenky toho, . Jsou to peníze, schopnost něčeho dosáhnout, být pánem svého času? Každý to má nastavené jinak…Je ale potřeba ujít kus cesty a mít vše pečlivě promyšlené, než se člověk do něčeho pustí, stojí to nejen mnoho času, ale také peněz a trpělivosti. A to jak vaší, tak celé vaší rodiny, protože začátky nejsou nikdy jednoduchý.
Ten, kdo si pohrává s myšlenkou, že by chtěl začít podnikat, už asi trochu tuší v čem, je to pro něj malinko jednodušší. Ten, který ale vůbec neví obor to má opravdu těžké, je potřeba si zmapovat okolí, po čem je vysoká poptávka a naopak trh ji není schopen uspokojit. Říká se tomu díra na trhu.
Hned v samotném počátku musí člověk myslet na finance, cílem podnikání je totiž zisk. Nikdo nechce do něčeho vkládat svoje finanční prostředky jen tak. Takže i do začátku je potřeba myslet na to, že bude potřeba například pořídit nějaké vybavení či materiál, samozřejmě záleží na typu podnikání. Případně i to, zda k tomu potřebujete nějaké další lidi, které také musíte zaplatit. Teď je otázkou, zda jste všechno toto schopni pokrýt z vlastních prostředků nebo zda si vezmete půjčku. V současné době jsou různé půjčky pro začínající podnikatele, existují i dotace pro začínající podnikatele, ale o tom třeba jindy.
Existují i odborné firmy, které vám s tímto vším pomohou. Je třeba důkladně vypracovat podnikatelský plán, vyspecifikovat si svou cílovou skupinu, jak oslovíte cílovou skupinu, stavení cen, reklama, marketing, logo, navštívení různých úřadů, myslet na účetnictví a možné kontroly z Finančního úřadu, sídlo podnikání, odkud budete nakupovat materiál atd. … je toho opravdu mnoho.